LiFi Nedir? WiFi Yerine Geçen LiFi (Light Fidelity) Kablosuz Ağ Sistemi

LiFi (Light Fidelity); Prof. Harald Haas tarafından icat edilen! kablosuz internet iletişimlerini çok yüksek hızlarda ileten Görünür Işık İletişimi sistemidir.

LiFi Nedir? WiFi Yerine Geçen LiFi (Light Fidelity) Kablosuz Ağ Sistemi

Belki LiFi'yi ve mevcut kablosuz İnternet teknolojisi standardı olan WiFi'den 1000 kat daha hızlı olan devrim niteliğindeki hızlarını duymuşsunuzdur, ancak LiFi tam olarak nedir? Nasıl Kullanabiliriz? LiFi, WiFi'nin yerini alacak mı? Bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatacağız.

LiFi nedir? Nedir Bu LiFi Sistemi

Light Fidelity anlamına gelen LiFi, veri iletmek için radyo dalgaları yerine Görünür Işık İletişimi (VLC) teknolojisini kullanan yeni bir teknoloji parçasıdır. LiFi'de veri aktarımında LED ampuller gibi katı hal aydınlatması (SSL) kullanılır ve internete veya kablosuz ağa erişim sağlar. Bu, ışık kaynağı (verici) tarafından verilen ışığın modüle edilmesiyle yapılır ve bir fotodiyot (alıcı) tarafından alınır. Vericiden alınan sinyaller daha sonra son kullanıcı tarafından kolayca tüketilen kullanılabilir veri formlarına çevrilir. LiFi tarafından sağlanan bağlantılar, görünür ışığın doğası gereği tipik olarak sağlandıkları alanla sınırlıdır.

WiFi (Wireless Fidelity) Yerine Artık LiFi (Light Fidelity) İletişim Sistemi Geçiyor

WiFi'den 100 kata kadar daha hızlı olabilen bir tür kablosuz bağlantı olan LiFi; Görünür ışık iletişimi ile, Wi-Fi teknolojisinden yaklaşık olarak 100 kat daha hızlı veri aktarımı sağlanabileceği laboratuvar ortamında yapılan testler ile gösterilmiştir. Sadece ışık anahtarınıza hafifçe vurarak yüksek hızlı internete bağlanabileceğiniz bir dünya hayal edin. LiFi, veri aktarımı için LED'ler kullanan bir kablosuz optik ağ teknolojisidir. Daha basit bir ifadeyle, LiFi, bilgi iletmek için radyo dalgaları yerine ışığı kullanan ışık tabanlı bir WiFi olarak kabul edilir. 

Verileri iletmek için ışık kullanmak, LiFi'nin hastaneler ve uçak kabinleri gibi elektromanyetik parazitlere duyarlı alanlarda çalışmak ve daha yüksek iletim hızları sunarken daha yüksek bant genişliğinde çalışmak gibi birkaç avantaj sağlamasına olanak tanır.

LiFi (Light Fidelity) nasıl çalışır? Avantajları Nelerdir!

LiFi (Light Fidelity); kablosuz internet iletişimlerini çok yüksek hızlarda ileten Görünür Işık İletişimi sistemidir. Teknoloji, bir LED ampulün insan gözü tarafından algılanamayan ışık darbeleri yaymasını sağlar ve yayılan darbeler içinde veriler alıcılara gidip gelebilir. Ardından alıcılar bilgi toplar ve iletilen verileri yorumlar. Bu, kavramsal olarak Mors kodunu çözmeye benzer, ancak çok daha hızlı - saniyede milyonlarca kez. LiFi iletim hızları, dünyanın en hızlı WiFi'si olarak da bilinen WiGig'den 14 kat daha hızlı olan 100 Gbps'nin üzerine çıkabilir. Böylesi bir sistemin karşısında WiFi artık daha az ilgimizi çekmeye başlıyor.

WiFi ile LiFi Arasındaki Fark

WiFi teknolojisi radyo dalgaları üzerindeki veri aktarımını etkilerken, LiFi kablosuz evrimde bir sonraki devrim niteliğindeki adımı atar ve verileri görünür ışık ışınlarına yerleştirir ve aktarır, böylece LiFi'nin ışık tarafından sağlanan çok daha büyük ışık spektrumu bant genişliği kapasitesinden tam olarak yararlanmasına izin verir. Veriler, katı hal LED ışık kaynağının modüle edilmiş ışık frekanslarında yakalanır ve ardından LiFi özellikli cihazlar tarafından iletilir ve alınır. Işığa duyarlı bir dedektör, ışık frekansı sinyalini demodüle eder ve onu tekrar elektronik bir veri akışına dönüştürür ve bunu yaparak her zamankinden daha hızlı, daha güvenli, çift yönlü kablosuz iletişim sağlar.


 


WiFi ile LiFi Avantajları Karşılaştırma

WiFi : Daha fazla parazit, deniz suyundan geçemez, daha az yoğun bölgelerde çalışır

LiFi : Daha az parazit, tuzlu deniz suyundan geçebilir, yoğun bölgede çalışır

WiFi ile LiFi Uygulama (Kullanımı) Karşılaştırma

WiFi : WiFi noktaları yardımıyla internette gezinmek için kullanılır

LiFi : Veri aktarımı ve internette gezinme için havayollarında, denizaltı keşiflerinde, hastanelerdeki ameliyathanelerde, ofis ve ev binalarında kullanılır

WiFi ile LiFi Kapsam Mesafelerini Karşılaştırma

WiFi : Yaklaşık 32 metre (WLAN 802.11b / 11g), iletim gücü ve anten türüne göre değişir

LiFi : Yaklaşık 10 metre

WiFi ile LiFi Veri Yoğunluğunu Karşılaştırma

WiFi : Girişimle ilgili sorunlar nedeniyle daha az yoğun ortamlarda çalışır

LiFi : Yüksek yoğunluklu ortamlarda çalışır

WiFi ile LiFi Girişim (Radyo Frekans) Karşılaştırması

WiFi : Birkaç radyo paraziti kaynağı, bir WiFi ağının işlevini bozabilir

LiFi : Radyo frekans dalgalarına benzer herhangi bir parazit sorunu yoktur.

WiFi ile LiFi İletim (Operasyon) Karşılaştırması

WiFi : WiFi, WiFi yönlendirici yardımıyla radyo dalgalarını kullanarak veri iletir

LiFi : LiFi, ışık kaynaklarını kullanarak verileri iletir (şu anda LED ampuller)

WiFi ile LiFi Gizlilik Karşılaştırması

WiFi : WiFi daha az güvenlidir çünkü sinyal duvarlar ve çoğu nesne tarafından engellenemez

LiFi : LiFi ile ışık duvarlar tarafından engellenir ve bu nedenle daha güvenli veri aktarımı sağlar

 

Yukarıdaki verilere bakıldığında, LiFi teknolojisinin en büyük dezavantajı kapsama mesafesidir. Işık duvarlardan geçemediğinden, sinyalin menzili fiziksel engellerle sınırlıdır. LiFi, muhtemelen yakın zamanda WiFi teknolojisinin yerini almayacaktır. Bunun yerine, onun için inanılmaz bir arkadaştır. LiFi'yi WiFi'yi tamamlayıcı bir teknoloji olarak konumlandıran bu gelecek vaat eden teknoloji, kablosuz bağlantıyı yeni boyutlara taşıyacak.

Şimdi WiFi ile LiFi Sistemlerin Avantajları ve Dezavantajlarına Bakalım

Günümüzde ve bu çağda, birçok insan WiFi kavramına bayıldı - ve bunun iyi bir nedeni var. WiFi, ev ortamından ve işten ICT ve ulaşım gibi temel hükümet hizmetlerine kadar insan toplumunun neredeyse tüm yönlerini işgal etti. WiFi'ye olan bu yoğun bağımlılık nedeniyle, çoğu kablosuz iletişimin en iyi modu olarak bu konsepte takılıp kalıyor. Bu nedenle, insanlar LiFi olarak bilinen benzer bir konsepte yabancı kalıyor gibi görünüyor - bu konsept uzun yıllardır etrafta dolaşıyor olsa da. WiFi ve LiFi terimleri benzerliklere sahiptir (her ikisi de kablosuz veri iletimi yöntemleridir), ancak temelde WiFi radyo dalgalarını kullanırken LiFi'nin ışığı kullandığı için temelde farklıdır. Ancak farklılıkları burada bitmiyor. Burada, bu kavramların daha net bir resmini sağlamak için her iki kavram hakkında daha fazla ayrıntıya giriyoruz ve birçok farklılığın yanı sıra her ikisinin de yararlarını ve dezavantajlarını araştırıyoruz.

WiFi nedir?

WiFi, yani Wireless Fidelity, kablosuz ağ bağlantıları oluşturmak, internet erişimi sağlamak veya veri iletmek için radyo dalgalarını kullanan kablosuz ağ teknolojisinin adıdır. Çok popülerdir çünkü kullanıcıların cihaz ile verici arasında fiziksel bir kabloya ihtiyaç duymadan ağlara erişmesine izin verir. Bir antene radyo frekansı (RF) akımı verildiğinde, herhangi bir boşlukta yayılan bir elektromanyetik alan yaratılır. Bu, kullanıcıların bağlanabileceği ve erişim sağlayabileceği bir erişim noktası oluşturur. Bu erişim noktalarına 20 ila 50 metre mesafeye kadar erişilebilir. Ancak, bir erişim noktasına bağlanmak için, kullanıcının erişim cihazına bir kablosuz ağ bağdaştırıcısı takması gerekecektir.

Radyo Spektrumu Çalışması

WiFi, radyo spektrumu içinde çalışır. Radyo spektrumu, 3 Hz ila 3.000 GHz frekansları olan elektromanyetik spektrumun bir parçasıdır. Radyo dalgaları olarak adlandırılan bu frekans aralığında yayılan dalgalar, özellikle telekomünikasyonda yaygın olarak kullanılmaktadır ve çeşitli frekanslarda meydana gelen parazitlere yatkın hale getirmektedir. Bu nedenle radyo dalgalarının üretimi ve iletimi, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ile koordineli olarak ulusal yasalarla sıkı bir şekilde düzenlenir.

WiFi'nin Avantajları Nelerdir?

WiFi kullanımının birçok avantajı vardır. WiFi oluşturulmadan önce, kullanıcıların internete bağlanmak için bir Ethernet kablosuyla bir modeme fiziksel olarak bağlanmaları gerekiyordu, bu da hantal ve rahatsız edici bir durumdu. İnternete uzaktan, örneğin bir ofisin uzak ucundan erişmek, pahalı olabilen çok uzun kablolar gerektirir. Ek bağlantılar, aynı derecede maliyetli olan ek kablolar gerektirecektir. WiFi, yerel ağlara ve internete erişim sağlamak için sunuculara fiziksel bağlantı ihtiyacını ortadan kaldırdı. WiFi üzerinden kurulan bağlantılar kablosuz olduğundan, kullanıcılara menzil içindeki hemen hemen her yerden erişim verilir. Ve radyo dalgaları duvarlardan geçebildiği için, kullanıcılar kaynaktan 20 ila 50 metrelik bir yarıçap içinde WiFi bağlantılarının keyfini çıkarabilir.

Ek olarak, WiFi üzerinden internet erişiminin uygulanması kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey, internet bağlantısını sağlayan bir internet servis sağlayıcısı (ISS) ve erişim noktasını sağlayan bir WiFi Yönlendiricidir. Bu uygulama kolaylığı, WiFi internet erişiminin her yerde bulunmasının ana sebebidir. Aslında, bugünlerde, herhangi bir WiFi erişim noktası olmayan bir alan bulmak için uzaklara gitmeniz gerekecek.

WiFi'nin dezavantajları Nelerdir?

WiFi ayrıca birçok dezavantaja sahiptir. Birincisi, WiFi bağlantıları güvensiz olma eğilimindedir. Güvenlik eksikliği genellikle geniş sinyal aralığından kaynaklanır ve ağa 20 ila 50 metrelik bir yarıçap içinde erişilmesine izin verir. Bu, menzil içinde kaldıkları sürece başkalarının ağa erişmesine izin verir. Bağlantı bir parola ile korunduğunda bile, diğerleri tüm özel verileri savunmasız bırakarak ağa girmeye çalışabilir. Buna karşı koymak için çoğu, verilerini korumak için ileri teknoloji kullanan gelişmiş teknikler kullanır. Bununla birlikte, bu tür tekniklerin, erişim sağlamak için yararlanılabilecek kendi zayıf yönleri de vardır. Ayrıca uygulanması çok pahalıdır.

WiFi bağlantılarının bir başka dezavantajı, sinyallerin güvenilmez olma eğiliminde olmasıdır. Bunun nedeni, radyo frekanslarının hala çeşitli harici parazitlere maruz kalmasıdır. Bu parazitler, zayıf sinyaller sağlama, zayıf alım ve hatta bağlantı kaybı gibi çeşitli bağlantı sorunlarına neden olabilir. Buna WiFi bağlantılarının doğası gereği kablolu bağlantılardan daha yavaş olduğu gerçeğini ekleyin. Tipik olarak, kablosuz bağlantıların hızları 1 ila 54 Mbps arasında değişirken, kablolu bağlantılar 100 Mbps veya daha yüksek hızlara sahiptir.

LiFi nedir?

Yelpazenin diğer tarafında LiFi yatıyor. Light Fidelity anlamına gelen LiFi, veri iletmek için radyo dalgaları yerine Görünür Işık İletişimi (VLC) teknolojisini kullanan yeni bir teknoloji parçasıdır. LiFi'de veri aktarımında LED ampuller gibi katı hal aydınlatması (SSL) kullanılır ve internete veya kablosuz ağa erişim sağlar. Bu, ışık kaynağı (verici) tarafından verilen ışığın modüle edilmesiyle yapılır ve bir fotodiyot (alıcı) tarafından alınır. Vericiden alınan sinyaller daha sonra son kullanıcı tarafından kolayca tüketilen kullanılabilir veri formlarına çevrilir. LiFi tarafından sağlanan bağlantılar, görünür ışığın doğası gereği tipik olarak sağlandıkları alanla sınırlıdır.

Görünür Işık Spektrumu Çalışma Şekli

Radyo dalgalarını kullanmanın aksine, LiFi görünür ışığı kullanır. Görünür ışık spektrumu tüm radyo spektrumundan 10.000 kat daha büyük olduğu için bu, LiFi'nin daha geniş bir mevcut frekans aralığına erişmesini sağlar. Görünür ışık spektrumu 430.000 ila 770.000 GHz arasındaki frekansları ve yakın ultraviyole ile yakın kızılötesine renkleri kapsar.

LiFi'nin Avantajları Nelerdir?

LiFi kullanmanın sunduğu birçok farklı avantaj vardır. En büyük faydalarından biri verimliliği ile gelir. LiFi, yüksek verimli LED ampulleri kullanan VLC teknolojisini kullandığından, kullanıcılar enerji tüketimi açısından daha düşük maliyetlerin tadını çıkarabilirler. Ek olarak, yalnızca çoğu evde ve diğer kuruluşlarda zaten mevcut olan çalışan LED ışıklara ihtiyaç duyarlar ve kurulum maliyetleri açısından ek tasarruf sağlarlar.

LiFi'nin bir diğer büyük avantajı, ışık kullanımının LiFi bağlantılarının neredeyse anında gerçekleşmesine izin vermesidir çünkü ışık son derece yüksek hızlarda hareket eder. Bu, daha hızlı veri aktarımı ve daha hızlı internet bağlantıları ile sonuçlanır - WiFi ile ulaşılabilen hızlardan yaklaşık 100 kat daha hızlıdır.

Tüm dünyada halihazırda 14 milyar ampul olduğu için, ampuller kadar çok sayıda LiFi ağı mevcut olabileceğinden kullanılabilirliği hiçbir zaman sorgulanmaz.

Son olarak, görünür ışığın doğası, opak duvarlara nüfuz edememesidir. Bu, odaların opak duvarlarla kaplı olduğu sürece, ışığın parladığı alanla hapsolduğu ve böylece parıldadığı alanla bağlantıyı sınırladığı anlamına gelir. Bu, LiFi bağlantısına yetkisiz erişimi engelleyerek ağa başka bir güvenlik katmanı ekler.

LiFi'nin dezavantajları Nelerdir?

LiFi'nin birçok dezavantajı da olabilir. En büyük dezavantajı, altyapı (veya altyapı eksikliği) şeklinde ortaya çıkar. LiFi teknolojisi nispeten yeni bir kavram olduğundan ve şu anda giriş aşamasında olduğundan, teknolojiyi yeterince büyük bir ölçekte uygulamak için gerekli altyapı hala neredeyse mevcut değildir. Bu, genel halkın LiFi teknolojisinin keyfini çıkarabilmesi için hala bolca zaman gerektiği anlamına gelir.

Diğer bir dezavantaj, ağ erişimini sağlamak için ışık kaynağının sürekli açılması gerekmesidir. Bu sorun, ışığın insan gözünün kapalı olarak algılayabileceği, ancak gerçekte hala açık olduğu seviyelere kadar kısılmasıyla çözülebilir. Ancak ışığın kısılmasının söz konusu olmadığı durumlarda, bu bir sorun olabilir.

LiFi bağlantılarının algılanan diğer bir dezavantajı, veri iletmek için ışığa dayandığı için, dış parazitlere karşı oldukça duyarlı hale gelmesidir. Fotodiyotlar, güneş ışığı ve diğer aydınlatma biçimleri gibi rakip ışık kaynaklarından ışığı alabilir. Bu, alıcıda potansiyel olarak gürültü oluşturabilir ve ağda kesintilere neden olabilir. Çoğu LiFi sisteminde, alıcının yalnızca vericiden gelen sinyalleri alabilmesi için gürültüyü filtrelemek için fotodiyot cihazlarına bir optik filtre takılmıştır.

Son olarak, ampuller tarafından verilen sinyalin sınırlı aralığı nedeniyle LiFi sistemleri kullanılırken kullanıcılar hareketsiz hale getirilir. Bu, elbette, geniş alanlara birden fazla LiFi sistemi kurarak ve ampuller kadar çok bağlantı oluşturarak karşılanır.

Sonuç Olarak Her İki Sistemi Toparlarsak!

WiFi ve LiFi arasındaki karşılaştırmalara bakıldığında, her ikisinin de kendi avantajları ve dezavantajları olduğu için birini diğerine seçmek çok zor olacaktır. Bu nedenle farklı bir zihniyet benimsenmeli ve bu teknoloji parçalarına farklı bir şekilde bakılmalıdır.
LiFi sistemleriyle ilgili büyük bir yanılgı, WiFi'nin tamamen yerini alacak şekilde yaratılmış olmasıdır. Mevcut altyapının çoğunun RF teknolojisini barındıracak şekilde inşa edildiği düşünüldüğünde, daha yeni bir teknolojiye yer vermek için tüm bu altyapıyı değiştirmek çok maliyetli ve yorucu olacaktır. Bu nedenle, LiFi, mevcut teknolojinin performansını iyileştirmeyi ve WiFi bağlantılarını sağlamak için kullanılan zaten sıkışık radyo spektrumunu rahatlatmayı amaçlayan tamamlayıcı bir teknoloji olarak görülmelidir.