İş Hayatımıza Hızlı Giren 3D Yazıcılar Hakkında Detaylı Anlatım

3D Yazıcı nedir, kısaca 3D Yazıcılar ne işe yarar? İş Hayatımıza hızlı giren 3d yazıcı modelleri, kullanım alanları 3D Yazıcılar hakkında detaylı anlatım.

İş Hayatımıza Hızlı Giren 3D Yazıcılar Hakkında Detaylı Anlatım

3D Yazıcı Nedir, Kısaca 3D Yazıcılar Ne İşe Yarar?

3D Yazıcı; Sanal ortamda tasarlanmış 3 boyutlu nesneleri katı formda somut nesnelere dönüştüren makinelere 3 boyutlu yazıcı (printer) denir. Baskı teknolojisi gelişmiş 3D baskı teknolojisi ile ihtiyaç duyduğunuz bir aparat basabilir, 3D tarayıcı ile taradığınız bir cismin çıktısını alabilir, çizdiğiniz bir tasarımı prototip’leyebilir, hatta kendi ürününüzü sanal gerçeklikte oluşturabilirsiniz.

Yani 3 boyutlu yazıcılar ile dilediğiniz her şeyi basabilirsiniz. Kullanım amacı hem çok işlevsel olması hem de seri, hızlı üretebilme özelliğine sahip olmalarıdır.

3D yazıcılar uzun yıllar boyunca sadece bir prototipleme çözümü olarak görülüyordu. Bilgisayar ortamında tasarlanan materyallerin, 3D yazıcıyla prototipleri üretiliyor; prototip başarılı olursa diğer yöntemlerle seri üretimine geçiliyordu.

3D Yazıcıların günümüzde geldiği noktada ise, prototipin ötesine geçerek seri üretimde de sıklıkla başvurulan bir yönteme dönüşüyor. Özellikle otomotiv sektöründe Ford, Volkswagen, BMW gibi dev otomobil üreticileri, küçük boyutlardaki parçalarının seri üretiminde sıklıkla 3D yazıcılara başvurmaya başladı. Öyle ki bir araştırmaya göre seri üretim yapan firmaların %51’i 3D baskıyı alternatif bir üretim metodu olarak görüyor.

3D Yazıcılar ile Neler Üretebiliriz Kullanım Alanları Nelerdir?

3D yazıcılar sağlık ve gıda alanlarında kullanılmaya başlandı. Hatta yemek bile üreten 3D Yazıcı modelleri çıkmaya başladı.

Tıp dünyasındaki birçok uzman 3D yazıcıların birçok soruna çözüm üretebileceğini düşünüyor. 3D yazıcıların üretebilecekleri düşünüldüğünde, üzerinde durulan başlıklar ise şunlar; doku ve organ, protezler, ilaç ve cerrahi aletler. Gelecekte 3D yazıcılar aracılığıyla, dişlerimiz gibi çok komplike olmayan organlar, kıkırdak dokular, hatta damarlar bile üretilebileceği öngörülüyor.

Yakın gelecekte ilaç üretimi çok mümkün görünmese de, ilaç yapımında önemli rol oynayan reaksiyon kaplarının üretimi, ilaç üretimi sürecine oldukça olumlu yansımalar yaratabilir. Protez üretimi konusunda birçok örnek görmüştük; gelecekte de 3D yazıcılar sayesinde protez üretimi farklı bir boyuta gidebilir.