2020 Yılı İtibariyle Dünyanın En İyi 10 Bilgisayarını Derledik

2020 Yılı İtibariyle Dünyanın En İyi 10 Bilgisayarı; TIANHE-1A , JAGUAR, DAWNING NEBULAE, TSUBAME 2.0, HOPPER, TERA-100, ROADRUNNER, KRAKEN, JUGENE, CIELO vb.

2020 Yılı İtibariyle Dünyanın En İyi 10 Bilgisayarını Derledik

2020 Yılı İtibariyle Dünyanın En İyi 10 Bilgisayarını Sizin İçin Derledik

Neredeyse hepimizin evinde, iş yerinde bilgisayarları vardır mutlaka. Kimimiz işlerimiz, kimimiz de internet ve video oyunlar gibi ihtiyaçlarımız için kullanıyoruz. Modifiye, overclock üzerine uğraş verenler, yüksek sistemler toplamayı hobi haline getirenler de var. Ama bu işin bir de çok üst düzey tarafı, var ki bu seviyeye normal bir PC kullanıcısının ulaşması çok zor gibi. Genelde yazılımcıların ve oyuncuların merak saldığı ve servet döküp aşağıda saydığımız dünyanın en iyi bilgisayarları alanlardır.

1. TIANHE-1A  

Çin'in süper bilgisayarı, dünyanın en hızlı bilgisayarı olma ünvanını taşıyor. Tianhe-1A, 186.368 çekirdeği ve yaklaşık çekrek milyon RAM'i ile 2.5 petaflop/saniye hızında çalışıyor.

Tianhe-1A bu gücü Intel ve Nvidia çiplerinden sağlasa da, New York Times'a göre makine hızını, birimleri biribirine bağlayan InfiniBand teknoloijisinden iki kat hızlı olan özel ağ teknolojisine borçlu.

2. JAGUAR

Jaguar'daki çekirdek sayısı saymakla bitmiyor: TOP500'e göre cihazın 224.162 çekirdeği var. Bu işlemci gücüyle Jaguar, 1.76 petaflops'a ulaşıyor.

3. DAWNING NEBULAE

Çinli Dawning Nebulae, 2010'un başlarında ilk çıktığında dünyanın en hızlı bilgisayarıydı. Dawning Nebulae, Shenzhen'deki Ulusal Süperbilgisayar Merkezinde bulunuyor.

4. TSUBAME 2.0

Tokyo üretimi TSUBAME 2.0, Jaguar'a benzer bir performans sağlıyor. Tokyo üretimi cihaz, 1.4 petaflops daimi perfromans sağlarken, en yüksek hız olarak 2.3 petaflops'a kadar ulaşabiliyor. TSUBAME'nin iklim ve hava tahminlerinde, biyo-moleküler modellemelerde ve tsunami simülasyonlarında önemli rol oynayacağı düşünülüyor.

5. HOPPER

ABD Ulusal Enerji Araştırma Bilgisayar Merkezi'nde bulunan ve 3.000'den fazla bilim adamına hizmet eden Hopper, iklim değişiklikleri, temiz enerji, astrofizik, parçacık fiziği üzerinde çalışıyor ve dolayısıyla görevi oldukça büyük.

6. TERA-100

Avrupa'da (Fransa) üretilen ve birleştirilen ilk süper bilgisayar olan Tera 100, oldukça hızlı. Basın raporuna göre bilgisayar, bir milyon kişiye aynı anda HD kalitesinde film gösterebilecek güçte.

7. ROADRUNNER

Roadrunner, 1.04 petaflop ile 2008'de petaflop sınırını aşan ilk süper bilgisayardı. Ancak iki sene içinde yedinci sıraya geriledi. ABD Enerji Bakanlığı için IBM tarafından üretilen süper bilgisayar, nükleer silahların yıllar geçtikçe güvenli olup olmadıklarını incelemekte kullanılıyordu.

8. KRAKEN

9.408 birim arasında dağıtılan 112.895 çekirdeğe sahip Kraken'in amacı 'evrenin oluşumunun temellerini anlamak gibi dünyanın en büyük bilimsel problemlerini çözmek'.

9. JUGENE

Almanya'ya ait bu süper bilgisayar bazı ilginç alanlarda kullanım alanı buldu. Scientific Computing'e göre JUGENE, DVD'lere yazmayı daha iyi bir hale getirip kapasiteyi yükseltecek, disklerin ömrünü uzatacak teknolojiler üzerinde kullanıldı.

10. CIELO  

Nükleer bilimde test yapmak için risklere girmeye gerek yok: 6.704 birimden oluşan Cielo, ABD Ulusal Nükleer Güvenlik Yönetimi tarafından 'sınıflandırılmış operasyonlar' için kullanılıyor ve birim sayısı bu sene 9.000'e çıkartılarak daha da kuvvetlendirilecek.

-    Teknolojinin gelişmesi ve bilgisayar üretici firmaların içerisine girmiş olduğu yarış önümüzdeki yıllarda çok daha iyi bilgisayarların çıkmasına öncülük edeceklerdir.