Hisse Almak, Hisse Senedi Nedir? Hisse Nasıl Alıp Satılır!

Hisse Senedi Nedir? Hisse senedi nasıl alıp satılır. Hisse senedi kısaca; Bir şirketin stoku, şirketin sahipliğinin bölündüğü hisselerin tamamıdır.

Hisse Almak, Hisse Senedi Nedir? Hisse Nasıl Alıp Satılır!

Hisse Senedi Nedir? Borsa Nedir! Merak Ettiğiniz Her şey Burada

Yatırım yapmak amacıyla en çok kullanılan araçlardan biri olan hisse senedi; değer artışı gösterdiği ve yatırımcılar tarafından uzun vadeli elde tutulduğu takdirde yatırımcılara para kazandıran bir araçtır. Son yıllarda yatırımcı sayısı artıyor. Bilinçli yatırımcı olmak için ne yapılmalı? Hisse alıp satmadan önce, Neler yapılmalı bunun gibi sorulara cevap arıyorsanız bu yazım tam size göre.

Hisse Senedi İle Kar Sağlamak

Hisse senedi alıp satarken mantığınızı, araştırmalarınızla harmanlanarak yapın. Hisse senedi yatırımı yapmanın en önemli noktası; düşük fiyattan satın alarak ve belirlenen vadenin sonunda yükselen fiyattan satarak kâr elde etmektir. Hisse senedi fiyatlarında yaşanan düşüş ve yükselişin sebep olduğu dalgalanmaları doğru tahmin eden yatırımcı, doğru zamanlarda alım ve satım işlemlerini gerçekleştirerek kâr edebilmektedir.

Hisse Senedini Tanımak; Borsa Nedir? Bilmeniz Gerekenler.

Her oluşumda olduğu gibi yatırımda da araştırmak önceliğiniz olsun. Hisse senedi yatırımı yapmadan önce borsayı tanımanız gerekir. Bunun için de; borsa nedir, ne işe yarar, borsada ne gibi işlemler yapılır, yapılan işlemlerin mantığı nedir gibi soruların cevaplarını araştırıp bulmalısınız. Böylelikle yatırımda önemli adımlarından birini atmış olacaksınız. Borsayı iyi tanımanız, birikimlerinizi daha iyi değerlendirerek daha kazançlı yatırımlar yapmanıza yardımcı olur. Borsanın işleyişi hakkında detaylı bilgiye ve tecrübeye sahip olduktan sonra, hangi durumlarda alım-satım işlemlerini yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Netice itibari ile artık girdiğiniz bu yatırım serüveninde korkularınızı ve önemli eksiklerinizi tamamlamış oluyorsunuz.

Hisse Senedini Araştırmak, Şirketlerin Hisseleri Hakkında Detaylı Bilgilere Sahip Olun.

Yatırım ve Borsayı tanıdıktan sonra, hisse senetleriyle yatırım yapmak isteyen yatırımcıların bu enstrümanı tanımasında oldukça önemli yararı vardır. Hisse senedi nedir? , Hisse senedinin özellikleri ve türleri nelerdir gibi temel konular hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Neden bunları öğrenmeliyiz demeyin çünkü işin içine girdiğinizde bu yazdıklarımızın ne kadar önemli olduğunu o zaman anlayacaksınız.

Hisse Senedini Bir Bütün Olarak Görmeli! Ve Ülke İçinde Olan Bitenleri, Piyasadaki Etkilerini Her Zaman Göz Önünde Bulundurmalısınız.

Hisse senetleri olumlu veya olumsuz haberlerle her zaman etkilenme ihtimalleri vardır. Hisse senetleri; şirketlerde ve sektörlerde yaşanan değişikliklerden etkilendikleri gibi ülke ve dünya ekonomisinden de etkilenirler. Örnek verecek olursak: 2020 – 2021 yılında yaşanan dünya çapında etkisini sürdüren; Korona Virüs salgını ile dünyanın her yerinde yatırımcılar ciddi oranda etkilendi. Tabi olumlu etkileri de oldu; Hisse senetlerinin ani düşüşleri profesyonel ya da sabırlı yatırımcılar bunu fırsat bilip düşükten aldığı hisseleri 4 ay gibi bir süre sonra yaptıkları kar satışları ile ciddi karlar elde etmiş oldular. Bu sebepten ötürü hisse senedi piyasasını bir bütün olarak görmeli ve bütün gelişmeleri göz önüne alarak fiyatları yorumlamalısınız.

Hisse Senetlerinin Şirket Açısından Etkileri Nelerdir?

Ortağı olacağınız şirketi araştırın bilgi toplayın kararınızı ona göre verip. Hisse senetlerinin ait oldukları şirketlerin senetle ilgili tüm verilerini takip ederek kârlılık gibi bilanço verilerini, şirketlerin performanslarını ve gelecekle ilgili plan ve projelerini araştırıp tek potada birleştirmelisiniz. Hisse senedinin geleceği hakkında fikir sahibi olmak için şirketler tarafından paylaşılan bilgileri izlemelisiniz. Şirketler hakkında bilgi sahibi olmak için Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) gibi portallar da açıklanan haberleri takip etmelisiniz. Aydınlatma Platformu (KAP)’ta takip listenize aldığınız hissenin bildirimini açın böylece şirket ile ilgili ilk haberlerden sizde haberdar olmuş olacaksınız.

Hisse Senedinin Gelecekteki Pozisyonlarına Odaklanın! Temel Analizleri Öğrenin

Araştırmalar genel olarak iki şekilde yapılır. Finans piyasalarında başvurulan teknik ve temel analizleri kullanarak hisse senetlerinin gelecekteki pozisyonları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Temel analizler ülke ekonomisi ve sektörleri analiz etmenize, teknik analizler ise hisse senetleri hakkında matematiksel sonuçlar elde etmenize olanak sağlar.

Hisseleri Temel Analizler Çerçevesinde Ele Almak

Temel inceleme araştırma da denilebilir; Yatırımcının üzerinde durması gereken en önemli noktalardan biri ise strateji belirlemektir. İşlemlerinizi başka yatırımcıların stratejileriyle değil, kendi stratejilerinizle gerçekleştirmelisiniz. Belirlediğiniz stratejinin de yatırım ve hisse senedi beklentilerinize uygun olması halinde yatırımınızın başarılı olabileceğini unutmayın. Hisselerinizi her açıdan araştırın kısa vade değil de uzun vade de ne gibi bir getirisi olacak araştırın. Şirketin hissesi 5 yıl sonra hangi seviyede olacak bunun için şirket ne yapmalı? Şirketin vaatleri nedir? , Vizyonunu, ileriye dönük projeleri, varlıkları, öz sermeyesi, durağan varlıklar gibi hatta şirketin sahibi yönetim kurulu başkanın nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu araştırın temelci olmanın hakkını verin. Şirket hissesi ile ilgili en ufak bir kuşku aklınızda kalmasın. Piyasa ve hisse senetleri hakkında bilgi sahibi olduğunuzda, portföyünüzde yer almasına karar verdiğiniz enstrümanları belirleyerek ve kendi stratejinizi geliştirerek yatırım yapmaya hazır hale gelmiş olursunuz. Buraya kadarki bilgi ve tecrübeniz, araştırmalarınız akıllı ve etkili bir adım atmanızda çok yararlı olacaktır.

Hisse Senedi Nereden Alınır? Banka mı, Aracı Kurum mu?

Artık adım atmanın vakti geldi diyelim. Hisse senedi yatırımı yapmak için gerekli tüm bilgileri edindikten sonra bir banka veya aracı kurumunuz üzerinden bir yatırım hesabı açtırabilirsiniz. Açılan hesabınıza para yatırarak portföyünüzü oluşturabilirsiniz. Banka veya Aracı kurumlarındaki yatırım hesabınızı aktif hale getirdikten sonra resmi web sitelerinde kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapabilirsiniz. Yatırım sekmesi altında yer alan hisse senetlerini bu şekilde portföyünüze ekleyebilir ya da çıkartabilirsiniz. Böylece yatırımcı olmadan yatırımcı olmak için neler yaptık demenizdeki sorunuza cevap almış oldunuz. 

Borsa da işlem yapıyorsanız size en önemli tavsiyem şu olacaktır.

- Şirketi araştırın (Neticede ortağı olacağınız hisseyi iyi bilmeniz gerekir.)

- Sabırlı olun. Çok al sat yapmak yerine uzun ve orta vade de bekleyin.

- Panik yapmayın. Olumsuz bir haberle BİST hareketleri sizi korkutmasın.

- Kendi yatırımcınız olun. Onun bunun tavsiyesi değil kendi araştırmalarınız ve bilgileriniz size yatırımda yön versin.

 

Umarım bu yazdıklarım size faydalı olur. Başka bir yazımız da görüşmek üzere. Hoşça kalın. (çevrenizde yeni yatırımcı arkadaşınızla paylaşmayı unutmayın) 

Nevzat AKAGÜNDÜZ

Fair Medya Founder/Manager