Grafik Tasarımda Temeller Grafik Tasarımın Temel Unsurları Nelerdir

Grafik tasarımın temelleri güzel sanatlardan web tasarımına kadar bütün görsellerin temelini oluşturur.

Grafik Tasarımda Temeller Grafik Tasarımın Temel Unsurları Nelerdir

Grafik Tasarımda Temeller Grafik Tasarım Temel Unsurların Nelerdir 

- Grafik tasarımın temelleri güzel sanatlardan web tasarımına kadar bütün görsellerin temelini oluşturur. 

Bu Görsellerin Ortak Noktası Nedir?  Çizgi, Şekil, Doku, Denge gibi bazı temel elemanlar görsellerin ortak noktasıdır. Bir birlerinden farklı görünebilirler ancak neredeyse her çalışmanın bir parçasıdırlar. Bunlar gözünüzü korkutabilirler, özellikle de bir sanatçı olmadığınızı düşünüyorsanız. 

Ancak bu temeller size çeşitli öğelerle çalışma ve sıfırdan basit görseller üretme konusunda size çok şey öğretebilir. 

En Temel Unsur: Çizgi 

Çizgi; İki ya da daha fazla noktayı birbirine bağlayan şekildir. Kalın, ince…,dalgalı veya zigzaglı olabilir. Her olasılık çizgiye farklı bir his katar. Çizgiler tasarımlarda sıkça görülür; çizimlerde, örneklemelerde, desen ve doku gibi grafik öğelerinde çizgilere sıkça rastlarız.

Çizgiler aynı zamanda metinlerde, kompozisyonlarda vurgulamak, bölmek veya içeriği düzenlemek hatta izleyicinin gözünü yönlendirmek için yaygın olarak kullanılır. Çizgilerle çalışırken ağırlık, renk gibi şeylere dikkat etmelisiniz bunlar tasarımınızın algılanmasında büyük öneme sahip olabilirler. 

Temel Unsur: Şekil

Şekiller tanınabilir sınırları olan herhangi bir iki boyutlu alandır. Daireler, kareler, üçgenler vb olabilir.

Şekiller 2 ye ayrılır; Geometrik (normal) ve organik (daha serbest biçimli).

Şekiller görsel iletişimin önemli bir parçasıdır, Resimlere ağırlık katar ve onları tanınabilir hale getirir.

Trafik işaretleri hatta soyut sanatı şekillerle anlarız. Diğer tasarımlarda şekilleri görmeye çalışırsanız onları her yerde görmeye başlayacaksınız. 

Temel Unsur: Doku

Doku bir yüzeyin fiziksel kalitesidir. Tasarımda doku, düz resimlere derinlik ve dokuna bilirlik duygusu katar. Nesneler üzerindeki dokulara göre pürüzsüz, katı, sert veya yumsak görünebilir. Yeni başlayanlar, dokuları harika arka plan resimleri yapmak ve çalışmalarını çekici hale getirmek için dokuları kullanabilir. Yakından baktığınızda beklenmedik yerlerde dokuları görebilirsiniz. Yazı fontları ve parlak simgeler gibi. Tasarımda fazla doku kullanmak çalışmalarınızı boğabilir aşırıya kaçmamaya dikkat edin. 

Temel Unsur: Denge

Denge, görsel ağırlığın eşit olarak dağıtılmasıdır. (Bir şeyin izleyicinin gözünü ne kadar çektiğidir.) Renk, boyut, sayı ve negatif alan dengeyi etkileyen unsurlardır. Dengeyi kavramak başta sizi zorlayabilir, çünkü biraz sezgi gerektirir.

Tasarım dünyası dengeyi farklı yönleriyle anlamanıza yardımcı olacaktır. Simetrik tasarımlar bir eksenin iki tarafında da aynıdır veya benzeridir, iki tarafta da aynı ya da benzeri olduklarından denge hissi oluştururlar. Asimetrik tasarımlar farklıdır, ama ağırlık yine eşit şekilde dağıtılır. Yerleştirme dengelenmiştir çünkü dikkati aşağı doğru çeker.

Tasarımın temelleri büyük resimle ilgilidir. Başka bir deyişle kompozisyonu oluşturan pek çok küçük ayrıntıya dikkat etmektir. Bu anlayış, kendi tasarımını oluştururken veya tasarımlarınızı basit yolla geliştirirken hemen her projeye uygulanabilir.