Büryan Kebabı Tarifi Siirt İlimize Özel Büryan Kebabı Evde Nasıl Yapılır

Büryan kebabı tarifi; Siirt ilimize özel büryan kebabı evde nasıl yapılır? büryan kebabı için gerekli malzemeleri alın beraber yapalım.

Büryan Kebabı Tarifi Siirt İlimize Özel Büryan Kebabı Evde Nasıl Yapılır

Büryan kebabı aslen tandırda hava almadan, tandırın dibindeki suyun buharında pişer. Evde büryan yapmak her ne kadar zor olsa da çeşitli yöntemlerle de yapmak mümkün.    

Büryan Kebabı İçin Gerekli Malzemeler 

ü  2 adet gerdan

ü  2 adet incik

ü  Kaya tuzu

ü  Tane karabiber

ü  Büryan Kebabının Yapılışı

 

Öncelikle etleri döküm tavada mühürlüyoruz daha sonra 2 farklı yöntemle etleri pişiriyoruz.

Bir gerdan 1 inciği önce yağlı kağıtla kapatıyoruz. Üzerine tuz ve karabiber ekliyoruz ve yağlı kağıdı kapatıyoruz. Yağlı kağıtla kapattıktan sonra alüminyum folyo ile kapatıyoruz. 

Diğer etleride aynı şekilde yağlı kağıt ve alüminyum folyo ile kapatıyoruz. İki adet et paketimiz oldu birini fırında birini düdüklü tencerede pişiriyoruz. Düdüklü tencerede pişireceğimizi tencerenin içerisine ağır bir kap yada benim gibi güveç koyabilirsiniz. Güvecin içerisine 1 parmak boşluk kalacak şekilde su ekliyoruz. 

Aynı şekilde tencereyide su ile dolduruyoruz. Güvece 1 parmak kalacak şekilde su ekliyoruz. Daha sonra güvecin içerisine etimizi ekliyoruz. Et ile su kesinlikle temas etmeyecek. Tencerenin kapağını kapatıyoruz ve kaynadıktan sonra düdüklü tencereden ses çıkacak ses çıkar çıkmaz saat tutuyoruz. Sesten 2 saat kadar pişiriyoruz.

Fırındakini ise önce fırının dinine tepsi ekliyoruz. Üzerine alabildiğince su eklemesi yapıyoruz. Tepsinin üzerine ızgarayı ekliyoruz. Izgaranın üzerine et paketini ekliyoruz. 220 dercelik fırında 3 saat pişiriyoruz. İki etimizde hazır. Kağıtlarından çıkarıp servis edebilirsiniz. 

-Afiyet olsun sevgili okurlarımız.