Türkiye'de Kar Yağınca Görüntüsüyle İnsanı Büyüleyen İlimiz

Mardin'de kar yağışı nedeniyle tarihi cami, kilise, manastır ve medreselerde oluşan 'beyaz örtü' göz kamaştırıyor.

Türkiye'de Kar Yağınca Görüntüsüyle İnsanı Büyüleyen İlimiz

Türkiye'de Kar Yağınca Görüntüsüyle İnsanı Büyüleyen Doğu İlimiz Mardin

Mardin'de kar yağışı nedeniyle tarihi cami, kilise, manastır ve medreselerde oluşan 'beyaz örtü' göz kamaştırıyor. Mardin’de beyaz örtüyle kaplanan tarihi binalar turistleri çeken güzel illerimizden biri.

Tarihi ve mimari yapısıyla Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Miras Geçici Listesi’nde olan, medeniyetlerinin başkenti Mardin’de kar yağışı tarihi mekanları ‘beyaz örtüyle’ kaplanın insanın telefonuna sarılıp resim çekesi geliyor.

Mardin’in tarihi dokusu ve taşın dile geldiği geleneksel mimari yapılarından Kamısiye Medresesi, Deyrüzzaferan Manastırı, Kırklar Kilisesi, Ulu Cami, Zinciriye Medresesi ve Mardin Müzesi, kar yağışının ardından beyaza bürünmesiyle kentte göz kamaştırıcı görüntüler ortaya çıkmaktadır. Şüphesiz gezi defterine Mardin ilimizi ekleyen biri eminim kış ayında gitmek istemiştir.

Mardin de Kar yağışıyla oluşan beyaz örtü, açık hava müzesi konumunda olan tarihi kentte gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini her zaman üstüne çekmiştir.

Her sene Mardin’de, tarihi evlerin üstünde biriken karlar, kartpostalları aratmayan görüntülere sahne oluyor.

Dinlerin ve dillerin şehri olan Mardin'de tarihi evleri camileri ve kiliseleri süsleyen kar manzaraları, şehre ayrı bir güzellik katıyor. Bir yandan tarihi evlerin üzerinde biriken karları temizleyen vatandaşlar bir yandan da çocukların kar üzerinde oynayarak tatil keyfini çıkarıyor.