Siirt Botan Vadisi Türkiye’nin En Dik ve Sarp Vadisi Siirt Botan Çayı

Siirt botan vadisi veya Siirt Botan çayı; Dicle Nehri'nin bir koludur. Büyük bölümü Siirt sınırları içerisindedir. İsmini geçmişteki Botan Beyliği'nden alır.

Siirt Botan Vadisi Türkiye’nin En Dik ve Sarp Vadisi Siirt Botan Çayı

Siirt Botan Vadisi Manzarasıyla Büyülüyor

Siirt'in Tillo ilçesinde bulunan Botan Vadisi'nde yer alan Rasıl Hacar Tepesi, eşsiz manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Siirt'te, Botan Vadisi'ndeki Rasıl Hacar Tepesi (Delikli Taş), yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Botan Çayı manzaları tepe, doğal güzellikleri ve dinlenme alanlarıyla doğa tutkunlarının yeni adresi oldu.

Yaklaşık 350 metre yükseklikteki tepe, adını aldığı delikli taş ve vadiye hakim konumuyla ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Kayalıklara çıkan ziyaretçiler, tehlikeye aldırış etmeden vadinin eşsiz manzarasında fotoğraf çektiriyor. Tarihi İpek Yolu'nun bir kısmının da bulunduğu Botan Vadisi Milli Parkı'nda, Yerlibahçe, Kayaboğaz, Kalender ve Koçlu köylerindeki kiliseler, Deyr mevkisindeki manastır ile 6'ncı yüzyılda inşa edilen Münzevi Mar Yakub Manastırı da yer alıyor.

Botan Çayı Coğrafi Yapısı

Siirt içinde, Botan Çayını görmek mümkün değil. Botan Çayını görmek için, kısa bir yolculuk yapılmalı.  Siirt’in en önemli doğal bölgesi olan Botan çayı turistik olarak ilgi çekiliyor, bu yüzden her yaz ve ilk bahar mevsimlerinde ülkenin çeşitli yerlerinden ziyaret ediliyor. Siirt denildiğinde akla ilk Botan Çayı ve meşhur büryan kebabı gelmektedir.

Siirt-Hakkari ve Siirt-Van sınırını oluşturan yüksek dağlardan kaynağını (coğrafi yapısını) alır. Önce batıya ve sonra kuzeybatıya doğru akar. Suyu iyice bollaşınca, dar ve derin bir vadi oymuştur. Vadi tabanıyla dağların dorukları arasındaki yükselti farkı: 1000 metreye kadar ulaşır.

Siirt Botan vadisi (çayı) Akarsu Özelliği: Pervari yöresinin sularını toplayan Çatak Çayı ve Bitlis doğusundaki dağlık yöre ile Doğruyol, Kapılı ve Kuran Dağlarının sularını toplayan Büyükdere ile Çukurca’da birleşir.


Siirt Botan Çayı, Çat Tepe’de Dicle Irmağına katılır. Botan Çayının saniyede taşıdığı ortalama su miktarı: 31-274 m2 küp arasında değişir. Siirt Botan Çayı (vadisi) Uzunluğu: 300 km. ye ulaşan suyun toplama alanı da: 7600 km. karedir. Botan suyu üzerindeki Kip köprüsü, Sağman köprüsü ve Kayaboğaz köyü yakınlarında 130 metrelik asma köprüsü bulunmaktadır. Botan suyunun yükseltisi fazla olduğundan, akışı da çok hızlıdır.

Siirt Botan Çayı veya Siirt Botan Vadisi Türkiye’nin 45’nci Milli Parkı Olarak İlan Edildi

Siirt’in, sınırları içindeki Botan Vadisi, ‘Milli Park’ ilan edilmiş Turistlerin 4 mevsim olarak ziyaret edebileceği bir yer haline geldi. Dicle’nin bir kolu olan Botan Nehri’nin oluşturduğu ve güzelliği ile büyüleyen Botan Vadisi, Türkiye’nin en dik ve sarp vadilerinden biridir.