İşte Dünyanın En Yüksek Rakımlı ve Oksijensiz Yerleşim Yeri?

Dünyanın en yüksek rakımlı ve oksijensiz yerleşim yeri La Rinconada şehri; La Rinconada, Peru'nun puno bölgesi'nde bulunan bir şehir.

İşte Dünyanın En Yüksek Rakımlı ve Oksijensiz Yerleşim Yeri?

Dünyanın En Yüksek Rakımlı ve Oksijensiz Yerleşim Yeri La Rinconada 

Burası Peru 6 bin metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek rakımlı yerleşim yeri La Rinconada.

Burada insanlar geçimlerini altın madeninde çalışarak sağlıyor. 60 bin kişilik nüfusun büyük bir bölümünü Peru’nun kırsal kesiminden gelen insanlar oluşturuyor. Kanalizasyon ve çöplük bulunmayan şehirde kirlilik tehlikeli boyuta taşınmış durumda ve hiçbir önlem alınmıyor.

La Rinconada, Peru'nun Puno Bölgesi'nde bulunan bir şehir. Burası dünyanın ulaşılması belki de en zor yeri diyebiliriz. La Rinconada  şehri And Dağları'nda yer alıyor ve dünyanın en yüksek rakımlı yerleşim birimi Şehrin nüfusu 2012 yılı itibarı ile 50 bini aşmıştır.

La Rinconada'nın dağ iklimine sahip olduğundan yıllık sıcaklık ortalaması 1.2 derece ve yıllık yağış ortalaması ise 707 mm. Eminim kimse burada yaşamak istemez. Şehrin ekonomisi altın madenciliğine dayalı. Deniz seviyesinden 5 bin 200 metre yükseklikte olan küçük maden kasabası, dünyanın en yüksek rakımlı ve ıssız yeri kabuk ediliyor.

Donmuş bir buz tabakasının üzerinde bulunan kasabanın tek ulaşım yolu, günlerce kar yağışı ve fırtına altında yapılan kamyon yolculuğu. Zor coğrafi şartlar, yaşamayı ne kadar zor kılsa da, La Rinconada yaşayan insanlar altın madenciliği yaparak geçiniyor. Maden şirketlerinin sahibi olan Peru Devleti madencileri ‘achorreo’ adı verilen bir sistemle çalıştırıyor. Bu sistemde, madenciler 28 gün maden sahibi için bedava çalışıyor kalan iki günde ise kendileri için çalışıyorlar. Bu iki günlük sürede altın bulamadıkları takdirde madenciler bir ay boyunca bedava çalışmış oluyorlar.

Kent nüfusunun büyük bir bölümü erkeklerden oluşsa da çoğu dul olan yalnız anneler de çocuklarına bakabilmek için burada günde 12 saat çalışıyor. İnsanlar; soğuk, yüksek irtifa hastalığı, toksik gazlar ya da göçük tehdidine rağmen altın bulma ümidiyle burada yaşamaya devam ediyorlar.

Şehir o kadar yüksek ve izole ki, su ve kanalizasyon sıkıntısı en büyük problemleri. Birçok insan, fakirlik sınırının çok çok altında yaşamını sürdürüyor. Aslında yüksek irtifalarda yaşamak insanlar açısından hiç de kolay değil. Çünkü yükseklik arttıkça atmosfer basıncı, sıcaklık, havadaki oksijen miktarı ve nem azalıyor. Ayrıca atmosferin yoğunluğunun azalması nedeniyle yüksek irtifalarda güneşin zararlı etkileri çok daha belirgin şekilde hissediliyor.