Amerika'lı kadın Deborah Sampson Kimdir?

Deborah Sampson Amerika'ya ilk kurşun atan kadın, Kendini bir adam olarak gizledi, Devrim Savaşı'nda savaştı ve kadın haklarının erken savunucusuydu.

Amerika'lı kadın Deborah Sampson Kimdir?

Amerika'da ilk Kurşun Atan kadını Deborah Sampson Kimdir?

Tarih 1948'de Cumhurbaşkanı Truman, Kadın Silahlı Hizmetler Entegrasyon Yasasını imzaladı ve nihayetinde kadınların ülkeleri için savaşma hakkı verdi. Bundan 166 yıl önce, Deborah Sampson Amerika'ya ilk kurşun atan kadın olduSampson, kadın gücünün mükemmel bir resmidir. Kendini bir adam olarak gizledi, Devrim Savaşı'nda savaştı ve kadın haklarının erken savunucusuydu.

Deborah Sampson Kimdir?

Meşhur Kadın Deborah Sampson, 17 Aralık 1760'da Plymouth, Massachusetts'te doğdu. O zamanlar yaygın olan oldukça büyük bir ailede doğdu. Babasının denizde kaybolduğu iddia edildikten sonra, annesi aileyi sağlamak için mücadele etti. 

1768'de kardeşleri farklı akraba ve hane halklarına gönderildi. Öte yandan Deborah, Jeremiah Thomas'a kasıtlı bir hizmetçi oldu. Deborah, atış ve marangozluk gibi diğer kızların yapmadığı değerli becerileri öğrendi.

Thomas kadınları eğitmeye inanmasa da, oğulları Deborah'ın kendi kendine öğrenmesini sağlayan kendi okullarından geçti. 18 yaşında, hizmetçisi kapandı. Faturaları ödemek için yaz aylarında öğretmen, kışın dokumacı olarak çalışıp bir şekilde hayatını sürdürdü.

Kadın Olarak Hayatından Hiç Memnun Olmayan Deborah Hep Erkek Olmak İstemiştir

Deborah, hayatından memnun değildi, yaşamak zorunda olduğunu hissettiği sessiz hayattan hiç hoşlanmadı. Hayatına kendice heyecanlı bir şeyler katmak istiyordu. Devrim Savaşı'nda savaşmak için umutsuz olan Deborah, kendini bir adam olarak gizledi ve savaşa katıldı. Göğüslerini sıkıca sardı ve kendine bir askerin üniformasını dikti.

Fizği erkek gibi olması avantajınaydı. Fiziksel özellikleri de cinsiyetini gizlemede rol oynadı. O günün 5 '9 "iken, günün ortalama erkek sadece 5' 6" idi. Deborah'ın arkadaşı Hermann Mann, "yüzünün özelliklerinin düzenli olduğunu, ancak bir fizyognomistin en güzelini ifade edemeyeceğini" yazdı. Başka bir deyişle, o topun en güzel kadını değildi.

Savaşa katılımı; Parçayı görünce, gerisi kolaydı. Uxbridge, Massachusetts'te merhum kardeşi Robert Sherliff adı altında çalıştı. Sadece savaşmasına izin verilmiyordu, aynı zamanda en iyi birimlerden birine, 4. Massachusetts Alayı Hafif Piyade Şirketi'ne katıldı. Atış becerileri ve ortalamadan daha güçlü olmaları nedeniyle dikkat çeken en iyi 50-60 kişiden oluşuyordu.

Deborah Savaştı Kurşun Attı ve UnvanI Aldı

Deborah bu birlikle birçok savaşta savaştı ve inanılmaz bir üne kavuştu. 1782'de New York'un Tarrytown kentinde, Deborah her zamanki gibi savaşıyordu. Ancak bu sefer çok farklı olurdu. Dövüşürken, uyluğa bir tüfek topu aldı. Bu ona tarihsel olarak Amerika'ya ilk kurşun atan kadın olma unvanını kazandırdı. Kimliğini güvende tutmak için tıbbi yardım istemedi. Bunun yerine, tüfek topunu kendi kendine kesmek ve yarayı dikmek için bir çakı kullandı (modern cep bıçağımıza benzer bir bıçak düşünün).

Deborah Sampson’nın Savaştan Ayrılışı Nasıl Oldu?

Deborah, kimliği açıklanmadan tam 2 yıl boyun katıldığı birlik ile hizmet edebildi. Ne yazık ki, bir enfeksiyon ve ateş hastalığı yakalandı. Gittiği hastahanede görevli doktor Barnabas Binney'nin gerçek kimliğini öğrendi. Onu yetkililere bildirmek ya da ona bakmayı reddetmektense, evine götürdü, karısı ile birlikte birkaç ay boyunca Deborah ile aynı evde yaşadılar.

İyileştikten sonra, General John Patterson'a gönderdi ve onunla birlikte bir mektup gönderdi. Mektupta Deborah'ın kim olduğu hakkında ayrıntılar vardı ve herhangi bir askerin muamelesi görmesini istedi. Deborah 1783'te onurlu bir şekilde taburcu edildi.

Savaştan sonra Deborah Sampson’nın Hayatı ve Mücadelesi

Deborah Sampson iş bulmak ve kendini desteklemek için mücadele etti. ABD Silahlı Kuvvetlerinde yaptığı hizmet için ödeme talep etti. Kongreye yazdığı bir mektupta, ünlü devrimci adam Paul Revere onun adına yazdı. Deborah Sampson'un “Askerlik görevi yaptığını ve Kongre'nin cömert olduğu yüzlerce kişiden çok daha hak ettiğini” yazdı.

Kongreden gelen olumlu karar sonrası; Deborah Daha sonra küçük bir emekli maaşı aldı ve ABD Silahlı Kuvvetleri için savaşan ilk kadın oldu. Deborah evlendi ve üç çocuğu oldu. Zamanıyla ilgili dersler verdi ve kadın haklarının erken savunucusu oldu.

Deborah Sampson Miras Bıraktı

Deborah Sampson'ın mirası günümüzde de yaşıyor. Sadece ondan yapılmış anıtlar ve hatta adını taşıyan bir gemi değil, aynı zamanda ortak haberlerle ilgilidir. 2016 Demokratik Ulusal Konvansiyonunda aktris Meryl Streep, "ilk kadın şey olmak, grit ve zarafet gerektirdiğini" söyledi. Deborah Sampson'ın "onu tam olarak savunmayan bir belgeyi savunmak için savaştığını" söyledi.

Deborah Sampson gerçekten hem kum hem de zarafete sahipti. Kendini bir erkek olarak gizledi, ülkesi için savaştı, kadın haklarını savundu ve o sırada bir aile yetiştirdi. Deborah Sampson her yerde kadınlar için bir rol model ve kahraman ve ilham verici biri olmuştur.

Özgün Expressi Yazarı: Nevzat AKAGÜNDÜZ / Kaynak: owlcation